Fizetési meghagyásos eljárás
A fizetési meghagyás (FMH) a közjegyzők által kezelt, gyors és költséghatékony nemperes eljárás, amely pénzbeli követelések behajtására szolgál. Elsősorban kisebb összegű tartozások behajtására alkalmazzák, mivel 3 millió forint alatt kötelező, de akár 30 millió forintig is választható módszer a követelések érvényesítésére.
Milyen esetekben alkalmazható a fizetési meghagyás?
Az FMH olyan pénzbeli követelések behajtására szolgál, mint például:
Közüzemi számlák, bérleti díjak, vagy egyéb kisebb összegű kötelezettségek, amelyeket az adós nem rendezett.
Jogi személyek, egyéni vállalkozók és magánszemélyek is kezdeményezhetik, de utóbbiak papír alapon is benyújthatják a kérelmet, míg a cégek csak elektronikusan.
Az FMH benyújtásának folyamata:
Kérelem kitöltése: A MOKK (Magyar Országos Közjegyzői Kamara) által biztosított formanyomtatványon a követelést benyújtó fél (jogosult) rögzíti a kötelezett és saját adatait, a követelés összegét, valamint annak jogalapját (pl. bérleti díj).
Díj megfizetése: A kérelemhez 3%-os eljárási díj (minimum 8.000 forint) kapcsolódik.
Közjegyzői kibocsátás: Ha minden dokumentum rendben van, a közjegyző rövid időn belül kibocsátja az FMH-t, amit aztán postai úton kézbesítenek a kötelezettnek. Elektronikus úton benyújtott kérelem esetén az FMH 3 munkanapon belül kibocsátásra kerül.
Mi történik a fizetési meghagyás kézbesítése után?
A kötelezettnek 15 napja van arra, hogy elismerje a követelést, vagy ellentmondást nyújtson be. Ha nem érkezik ellentmondás, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és végrehajthatóvá válik.
Mi a teendő, ha az adós nem veszi át a fizetési meghagyást?
„Nem kereste” jelzés: Ha a kötelezett nem veszi át, de a címe érvényes, jogerősnek tekinthető a fizetési meghagyás, és később végrehajtási eljárás indulhat.
Elhunyt vagy ismeretlen cím esetén: Ebben az esetben az FMH hatályát veszti, és nincs behajtható követelés.
Az ellentmondás és annak következményei:
Amennyiben a kötelezett ellentmondással él, az eljárás perré alakul, és a bíróság dönt a követelés jogosságáról. Az ellentmondást benyújtó fél részletesen indokolhatja, hogy miért nem tartja jogosnak a követelést.
Végrehajtás és rendkívüli ellentmondás:
A jogerős FMH a végrehajtás alapja lehet, amelynek költségei a követelést benyújtót terhelik, de ezeket is behajthatják az adóson. Ha az adós hanyagság miatt nem vette át az FMH-t, a végrehajtás során még rendkívüli ellentmondással élhet, ha igazolni tudja, hogy ténylegesen nem szerzett tudomást a fizetési meghagyásról.
Miért előnyös a fizetési meghagyás?
Az FMH gyors és költséghatékony, hiszen elkerülhető általa egy hosszadalmas bírósági eljárás. Azonban fontos, hogy az eljárási szabályok betartása érdekében szükség esetén ügyvéd segítségét vegyük igénybe, hiszen egy nem megfelelően előterjesztett FMH jelentősen megnehezítheti a behajtást.